Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Mieszkając w Warszawie, należy nastawić się na dość wysokie koszty utrzymania. Poniżej przedstawiamy sposoby na tanią żywność, usługi i nie tylko.

Zakupy spożywcze

Najtańsze zakupy spożywcze można zrobić w hipermarketach oraz sklepach sieci Biedronka i Lidl. Najdroższe produkty znajdują się w małych sklepach osiedlowych. Jeśli na sklepowych półkach nie możemy znaleźć przyprawy lub produktu z naszego kraju pochodzenia, warto zajrzeć do jednego z wielu sklepów z żywnością i przyprawami z różnych stron świata – ich spis można znaleźć na stronie:

Przykładowe ceny produktów:

    Chleb: 2-3 zł
    Woda 1,5l: 1,70-3 zł
    Mleko: 2,5 zł
    Hamburger: 5-10 zł
    Coca Cola 0,5l: 2,5-3 zł
    Kawa: 5-15 zł
    Papierosy: 9-15 zł

Jeżeli chcemy zjeść posiłek na mieście, bardzo popularne wśród studentów są bary mleczne oferujące tradycyjne polskie potrawy w niskich cenach. Często odwiedzane przez Polaków są także budki z kebabem i falafelem – posiłek w takim miejscu kosztuje od 7 do 10 zł.

Gdzie się ubrać?

Warszawiacy uwielbiają zakupy w second handach – sklepach z odzieżą z drugiej ręki, gdzie można dostać prawie nowe rzeczy w okazyjnych cenach, najczęściej na wagę. Tanie ubrania można również kupić na bazarach i stoiskach ulicznych. To nie znaczy, że z gruntu należy skreślić galerie handlowe i sieciowe sklepy. Kika razy roku w ramach sezonowych wyprzedaży można tam kupić markowe ubrania w rozsądnej cenie.

Ceny różnych dóbr i usług

    Wizyta w prywatnym gabinecie lekarskim: 50 zł – 150 zł
    Kurs języka obcego (jeden semestr, zajęcia 2 razy w tygodniu): 1000 – 2000 zł;

Uwaga: Cudzoziemcy, a w szczególności uchodźcy mogą czasem znaleźć bezpłatne kursy języka polskiego (lub po obniżonej cenie) w Akademii Lingua Mundi, Fundacji Ocalenie, Fundacji dla Somalii.

    Wizyta u fryzjera damskiego: 30- 100 zł
    Wizyta u fryzjera męskiego: 20-50 zł
    Ksero: 0,20- 0,30 gr za 1 stronę
    Nocleg w hotelu: 35 -100 zł

Telefonia komórkowa

W zależności od sieci, najtańsze startery kart pre-paid można kupić już za 5 zł. Doładowanie za 50 zł powinno wystarczyć na swobodne korzystanie z telefonu przez 2-3 tygodnie. Jeżeli decydujemy się na założenie umowy abonamentowej, najtańszy abonament (bez telefonu) kosztuje około 30-40 złotych miesięcznie. Najpopularniejsze firmy telefonii komórkowej w Polsce to: Orange, Play, Plus GSM, T-Mobile.

W przypadku połączeń telefonicznych za granicę warto rozważyć wykupienie w programie Skype opcji dzwonienia z komputera na tel­efon. Istnieje również kilka serwisów internetowych, które umożliwiają dzwonienie za granicę z komórki po niewygórowanych cenach:

www.toolani.pl
www.lycamobile.pl
www.extravoip.pl

Kawiarenki internetowe

Godzina korzystania z internetu to w kafejce około 5-6 zł za godzinę. Jeżeli po­siadasz własny komputer z dostępem do Wi-fi, warto wiedzieć, że większość kawiarni i centrów handlowych posiada bezpłatny nieograniczony dostęp do internetu. W kawiarniach trzeba coś zamówić i zapytać obsługę o hasło do sieci.

Usługi pocztowe

Najpopularniejszym usługodawcą jest Poczta Polska. Znaczek na list ekonomiczny wysyłany za granicę kosztuje około 10 zł, list na terenie kraju - około 3,70 zł. Cena za przesyłkę paczki zależna jest od jej wagi.

Kultura i rozrywka

Ceny biletów do kina, teatru, czy spotkanie ze znajomymi na mieście nie należy do najtańszych. W Warszawie brakuje lokali, w których można posiedzieć za mniej niż 10 złotych. Kawę można kupić zwykle w sieciowych kawiarniach, gdzie cena za kubek latte zaczyna się od 9 złotych. Nieco mniej zapłacimy za piwo – od 7 do 10 złotych. Dla osób lubiących nocną zabawę, wejście do klubu zwykle kosztuje od 10 do 20 złotych. Osoby lubiące kontakt z kulturą i sztuką, powinny szykować się na wydatek rzędu 15-30 zł za bilet o kina oraz 20-300 zł w przypadku wyjścia do teatru. Szczegółowe informacje dotyczące oferty kulturalnej Warszawie można znaleźć tutaj: )Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.