Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Mieszkając w Warszawie, należy nastawić się na dość wysokie koszty utrzymania. Poniżej przedstawiamy sposoby na tanią żywność, usługi i nie tylko.

Zakupy spożywcze

Najtańsze zakupy spożywcze można zrobić w hipermarketach oraz sklepach sieci Biedronka i Lidl. Najdroższe produkty znajdują się w małych sklepach osiedlowych. Jeśli na sklepowych półkach nie możemy znaleźć przyprawy lub produktu z naszego kraju pochodzenia, warto zajrzeć do jednego z wielu sklepów z żywnością i przyprawami z różnych stron świata – ich spis można znaleźć na stronie:

Przykładowe ceny produktów:

    Chleb: 2-3 zł
    Woda 1,5l: 1,70-3 zł
    Mleko: 2,5 zł
    Hamburger: 5-10 zł
    Coca Cola 0,5l: 2,5-3 zł
    Kawa: 5-15 zł
    Papierosy: 9-15 zł

Jeżeli chcemy zjeść posiłek na mieście, bardzo popularne wśród studentów są bary mleczne oferujące tradycyjne polskie potrawy w niskich cenach. Często odwiedzane przez Polaków są także budki z kebabem i falafelem – posiłek w takim miejscu kosztuje od 7 do 10 zł.

Gdzie się ubrać?

Warszawiacy uwielbiają zakupy w second handach – sklepach z odzieżą z drugiej ręki, gdzie można dostać prawie nowe rzeczy w okazyjnych cenach, najczęściej na wagę. Tanie ubrania można również kupić na bazarach i stoiskach ulicznych. To nie znaczy, że z gruntu należy skreślić galerie handlowe i sieciowe sklepy. Kika razy roku w ramach sezonowych wyprzedaży można tam kupić markowe ubrania w rozsądnej cenie.

Ceny różnych dóbr i usług

    Wizyta w prywatnym gabinecie lekarskim: 50 zł – 150 zł
    Kurs języka obcego (jeden semestr, zajęcia 2 razy w tygodniu): 1000 – 2000 zł;

Uwaga: Cudzoziemcy, a w szczególności uchodźcy mogą czasem znaleźć bezpłatne kursy języka polskiego (lub po obniżonej cenie) w Akademii Lingua Mundi, Fundacji Ocalenie, Fundacji dla Somalii.

    Wizyta u fryzjera damskiego: 30- 100 zł
    Wizyta u fryzjera męskiego: 20-50 zł
    Ksero: 0,20- 0,30 gr za 1 stronę
    Nocleg w hotelu: 35 -100 zł

Telefonia komórkowa

W zależności od sieci, najtańsze startery kart pre-paid można kupić już za 5 zł. Doładowanie za 50 zł powinno wystarczyć na swobodne korzystanie z telefonu przez 2-3 tygodnie. Jeżeli decydujemy się na założenie umowy abonamentowej, najtańszy abonament (bez telefonu) kosztuje około 30-40 złotych miesięcznie. Najpopularniejsze firmy telefonii komórkowej w Polsce to: Orange, Play, Plus GSM, T-Mobile.

W przypadku połączeń telefonicznych za granicę warto rozważyć wykupienie w programie Skype opcji dzwonienia z komputera na tel­efon. Istnieje również kilka serwisów internetowych, które umożliwiają dzwonienie za granicę z komórki po niewygórowanych cenach:

www.toolani.pl
www.lycamobile.pl
www.extravoip.pl

Kawiarenki internetowe

Godzina korzystania z internetu to w kafejce około 5-6 zł za godzinę. Jeżeli po­siadasz własny komputer z dostępem do Wi-fi, warto wiedzieć, że większość kawiarni i centrów handlowych posiada bezpłatny nieograniczony dostęp do internetu. W kawiarniach trzeba coś zamówić i zapytać obsługę o hasło do sieci.

Usługi pocztowe

Najpopularniejszym usługodawcą jest Poczta Polska. Znaczek na list ekonomiczny wysyłany za granicę kosztuje około 10 zł, list na terenie kraju - około 3,70 zł. Cena za przesyłkę paczki zależna jest od jej wagi.

Kultura i rozrywka

Ceny biletów do kina, teatru, czy spotkanie ze znajomymi na mieście nie należy do najtańszych. W Warszawie brakuje lokali, w których można posiedzieć za mniej niż 10 złotych. Kawę można kupić zwykle w sieciowych kawiarniach, gdzie cena za kubek latte zaczyna się od 9 złotych. Nieco mniej zapłacimy za piwo – od 7 do 10 złotych. Dla osób lubiących nocną zabawę, wejście do klubu zwykle kosztuje od 10 do 20 złotych. Osoby lubiące kontakt z kulturą i sztuką, powinny szykować się na wydatek rzędu 15-30 zł za bilet o kina oraz 20-300 zł w przypadku wyjścia do teatru. Szczegółowe informacje dotyczące oferty kulturalnej Warszawie można znaleźć tutaj: )