Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Warszawa na sportowo

W Warszawie istnieje wiele ofert dla miłośników sportu. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się orliki – profesjonalne i bezpłatne boiska (głównie piłki nożnej) funkcjonujące najczęściej przy szkołach podstawowych.

Nową ofertą dla warszawiaków są także syrenki – wielofunkcyjne kompleksy, gdzie mieszczą się nie tylko boiska do piłki nożnej, ale także często – boiska do koszykówki i siatkówki. Na niektórych coś dla siebie znajdą fani wspinaczki lub siłowni. Wszystko za darmo i na świeżym powietrzu! Orliki i syrenki można znaleźć w każdej warszawskiej dzielnicy. Ich lokalizacja może się  z czasem zmienić, warto więc śledzić strony: www.sportowa.warszawa.pl/obiekty-miejskie/orliki oraz www.sportowa.warszawa.pl/obiekty-miejskie/syrenki.

Rowerem i biegiem przez stolicę

W Warszawie znajdą też coś dla siebie miłośnicy jazdy na rowerze. W stolicy z roku na rok powstają nowe ścieżki rowerowe, dlatego śmiało można pomyśleć o przemieszczeniu się po stolicy na jednośladzie. Warszawa ma do zaoferowania wiele ciekawych tras rowerowych, w sam raz na weekendowe przejażdżki.  Jedna z najbardziej popularnych tras wiedzie wzdłuż lewego brzegu Wisły, od Młocin do Powsina. Na rowerze można również przejechać się po Puszczy Kampinoskiej czy Lesie Kabackim. Ciekawe trasy oferują takie dzielnice jak Ursynów, Bemowo i Białołęka. Osoby chcące wziąć udział w akcji skupiającej zapalonych rowerzystów, powinny wziąć udział w Warszawskiej Masie Krytycznej, która rusza w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 18.00 z Placu Zamkowego. Celem akcji jest zjednoczenie wszystkich, którym zależy na poprawie sytuacji warszawskich rowerzystów. Mapa z propozycją ciekawych ścieżek rowerowych znajduje się na stronie Warsaw Tour: www.warsawtour.pl/sites/default/files/article_brouchures/mapa_rowerowa_warszawy_2012.pdf

Ułatwieniem dla osób, które nie posiadają własnego roweru, jest system VERTURILO. Aby móc wypożyczyć rower, musimy najpierw zarejestrować się w systemie na stronie www.veturilo.waw.pl. Podczas rejestracji podajemy numer telefonu oraz swoje podstawowe dane. Opłata rejestracyjna wznosi 10 zł. Pierwsze 20 minut jazdy z Veturilo jest bezpłatne. Za kolejne 40 minut wypożyczenia roweru zapłacimy przysłowiową "złotówkę", a za drugą godzinę – 3 złote. Trzecia godzina jazdy kosztuje – 5 zł, a czwarta i każda kolejna – 7 zł. Rower można zwrócić na dowolnej stacji wypożyczeń jednak przed upływem 12 godzin! Rowery dostępne są do wypożyczania od początku marca do końca listopada. Listę miejsc, gdzie można wypożyczyć rower VERTURILO znajdziemy tutaj: www.ztm.waw.pl/?c=590&l=1
Podczas pierwszych tygodni w stolicy zauważmy pewnie, że wielu mieszkańców Warszawy lubi biegać. Rano i wieczorem wszystkie parki wypełniają się ludźmi w różnym wieku, którzy cenią sobie zdrowie na co dzień. Z racji dużego zainteresowania bieganiem w Warszawie organizowane są cykliczne imprezy sportowe i maratony, takie jak odbywający się od 1979 roku Maraton Warszawski, czy organizowany od niedawna Orlen Warsaw Marathon.

Bardziej tradycyjnie

Jazda na rowerze, czy gra w piłkę na świeżym powietrzu to nie wszystko. W całej Warszawie mieszczą się liczne hale sportowe, lodowiska i baseny. W każdej dzielnicy znajdują się tzw. OSiR, czyli ośrodki sportu i rekreacji, których listę można znaleźć tutaj: www.sportowa.warszawa.pl/obiekty-miejskie/osir. W dzielnicowym OSiR funkcjonuje standardowo hala sportowa i basen. Jeśli uprawiamy mniej typowy sport, taki jak np. squash, rugby, czy sztuka walki, warto skorzystać z wyszukiwarki obiektów na stronie www.sportowa.warszawa.pl/adresy/baza-obiektow. Amatorzy sportów zimowych też znajdą coś dla siebie w stolicy. W sezonie zimowym można tu znaleźć wiele bezpłatnych lodowisk na świeżym powietrzu (płatne jest tylko wypożyczenie łyżew). Największą popularnością w sezonie 201/2014 cieszyła się tafla na Starym Mieście (do tej pory warszawiacy bawili się na mieszczącym się przy Pałacu Kultury lodowisku, ale jest ono obecnie remontowane). Bezpłatnych lodowisk nie brakuje także poza centrum - znajdziemy je na Bemowie, Woli, Bielanach czy w Ursusie. Dla tych, którzy trenują łyżwiarstwo i hokeja nie tylko w zimę, ciekawą ofertę ma lodowisko w hali Torwar, mieszczącej się przy ul. Łazienkowskiej 6a. Szczegóły dotyczące opłat i godzin otwarcia można znaleźć na stronie: www.torwar.pl. Zapaleni narciarze powinni natomiast wybrać się na całoroczny stok narciarski „Szczęśliwice”, którego maksymalna wysokość wynosi 74,9 m. Stok mieści się w Parku Szczęśliwickim na terenie dzielnicy Ochota. Szczegóły na stronie: www.webtraffic.pl/stok

 

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.