Ukraiński świat został otwarty aby pomóc osobom, które przybyły do Polski, po tym jak demonstracje na Majdanie przybrały tragiczny rozwój. Tutaj można uzyskać poradę prawną, informację o polskich przepisach imigracyjnych czy i wsparcie psychologa.
Z centrum można połączyć się także telefonicznie dzwoniąc pod bezpłatny numer 987 oraz 519 047 300.
Miejsca przyjazne cudzoziemcom
W Warszawie istnieje wiele miejsc, które można określić mianem „przyjaznych cudzoziemcom”. Do nich zaliczyć można restauracje, szkoły tańca, miejsca gdzie każdy migrant i migrantka może poczuć się swobodnie i zwyczajnie w towarzystwie napić się herbaty czy kawy – tak jest na przykład na warszawskich squatach, do których zagląda coraz więcej cudzoziemców. Oprócz tego warto polecić także różnorodne lokale, które oprócz tego, że serwują dania z różnych zakątków świata, to wielokrotnie organizują także spotkania, dyskusje, pokazy filmowe poświęcone tematyce wielokulturowej oraz podróżom. Do tej kategorii warto włączyć także miejsca, które są założone i prowadzone przez migrantów, które w szczególny sposób nastawione są na wymianę wiedzy i dialog między przedstawicielami różnych kultur. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą miejsc przyjaznych cudzoziemcom i zachęcamy do informowania o kolejnych, które warto polecić.
Ukraiński Świat
Tarabaruk
tel. :228270814
Założone przez Stowarzyszenia Inicjatyw Firm Rodzinnych, miejsce ma na celu promowanie czytelnictwa, jednakże to również przestrzeń dla organizacji pozarządowych, które organizują tu spotkania, dla całych rodzin, gdyż dla dzieci przygotowywane są tu specjalne spotkania, podczas których czytane są wielokulturowe bajki.
To także kawiarnia akademicka, gdzie kosztują kawy studenci i wykładowcy. Z pewnością każdy poczuje się tu swobodnie oraz skorzysta z przestrzeni otwartej dla każdego gościa.
Szkoła dla muzułmanów
00-163 Warszawa
Tel: (22) 831-03-38
woj. mazowieckie
http://www.sp210.szkolnastrona.pl/index.php?p=m&idg=zt,63
http://www.sp210.szkolnastrona.pl
tel. 22 831-03-38
fax 22 831-97-07
W szkole odbywają się także zajęcia z religii islamu, wprowadzone jako odpoweidź na prośby kierowane do Urzędu Miasta przez rodziców. Zajęcia odbywają się soboty, są oceniane tak jak zajęcia z religii katolickiej.
Przy Szkole Podstawowej nr 210 im. Bohaterów Pawiaka działa Międzyszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Ormiańskiej, który został powołany na rok szkolny 2011/2012 przez Dyrektora Biura Edukacji m. st. Warszawy.
Zasady i tryb przyjmowania uczniów na naukę języka mniejszości ormiańskiej, jak również naukę historii, geografii i kultury zawarte są w Regulaminie działania Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Mniejszości Ormiańskiej przy Szkole Podstawowej nr 210 im. Bohaterów Pawiaka w Warszawie.
Szkolny Wielokulturowy Klub - Gimnazjum Raszyńska 22
Gimnazjum przy ul Raszyńskiej to wyjątkowe miejsce, będące przestrzenią dla wielu inicjatyw wielokulturowych. Jedną z nich jest Szkolny Wielokulturowy Klub. Otwarty jest przez cały tydzień. Każdego popołudnia spotykają się tu migranci, którzy mogą skorzystać z wielokulturowej biblioteki (książki dostępne są m.in. w językach: rosyjskim, gruzińskim, chińskim), odbywają ie tu także zajęcia artystyczne. Efektem spotkań i rozmów są weekendy poświęcone różnym kulturom.
Syrena
woj. mazowieckie
Kolektyw mieszczący się przy ulicy Wilczej 30 funkcjonuje jako miejsce działań niekomercyjnych oraz wsparcie lokalnych inicjatyw mieszkanek i mieszkańców Warszawy.
W ramach tzw. uczelni Ulicznej Syrena oferuje bardzo wiele bezpłatnych aktywności m.in. zajęcia z języka: angielskiego, niemieckiego, włoskiego i polskiego dla cudzoziemców.
Można tu też nauczyć się masażu kalifornijskiego, gry na akordeonie, dowiedzieć się jak samodzielnie i tanio przeprowadzić remont swojego mieszkania, czy zamienić swój komputer na instrument muzyczny, to nie koniec można też skorzystać z warsztatów tańca, sitodruku, bezpłatnej sesji jogi i naprawić rower. Wszystkie działanie prowadzone przez kolektyw syrena prowadzone są w duchu tolerancji i otwartości, dlatego jeśli ktoś chce po prostu przyjść, napić się herbaty i spokojnie spędzić czas, na pewno zostanie ugoszczony.
Synagoga Towarzystwa Beit Warszawa
09:00-17:00
tel. 22-885-26-38
tel. 22-885-89-82
Snagoga reformowana mieści się w specjalnie na ten cel zaadaptowanej willi.
Nabożeństwa odbywają się regularnie we wszystkie szabaty oraz święta w duchu postępowego nurtu judaizmu, które prowadzą: rabin Burt Schuman oraz rabinka Tanja Segal.
Beit nie jest gminą żydowską, a jedynie organizacją zrzeszającą grupę ludzi o podobnych zainteresowaniach i celach. Pracujący tu rabinowie nie są członkami rabinatu polskiego.
Synagoga Małżonków Nożyków
W piątki - godz. 10:00 - 13:00
Nabożeństwa, prowadzone przez naczelnego rabina Polski Michaela Josepha Schudricha, odbywają się tutaj codziennie, a według woli fundatorów, w każde święto podczas którego odmawia się izkor (modlitwa za potomków), cały czas rozbrzmiewają modlitwy za zmarłych Rywkę i Zalmana Nożyków. W synagodze organizowane są koncerty muzyki żydowskiej. Świątynia mieści się przy Placu Grzybowskim ? miejscu, gdzie wokół otaczających budynków i instytucji można poczuć atmosferę przedwojennej wielokulturowej Warszawy.
Siedziba Gminy Wyznaniowej Żydowskiej
W piątki - godz. 10:00 - 13:00
tel. 22 652 28 05
Główną świątynią jest ortodoksyjna synagoga Małżonków Nożyków. Naczelnym rabinem Warszawy jest Michael Schudrich. Członkiem Gminy może zostać każdy, którego jeden z dziadków był Żydem. Od nowych członków nie jest wymagana konkretna wiedza o historii i religii żydowskiej, znajomość języka hebrajskiego czy jidysz.
Południk Zero
woj. mazowieckie
Od niedzieli do środy do 24:00
Od czwartku do soboty do 2:00
tel. 504 492 981
Miejsce prowadzone dla wszystkich, którzy są zainteresowani światem i odkrywaniem wiedzy o kulturach. Tutaj można przyjść na koncert, pokaz filmu, slajdowisko i posłuchać opowieści podróżników, spotkać się z aktywistami i cudzoziemcami, którzy chętnie przychodzą tu na piwo i wieczorne dyskusje.
Ośrodek Samopomocy Uchodźców SINTAR
84/92 lok. 2
00 - 514 Warszawa
woj. mazowieckie
tel. 667 431 580
tel. 22 229 17 17
W ośrodku, prowadzonym przez samych Czeczenów, odbywają się m.in.:
- zajęcia z języka i kultury czeczeńskiej,
- warsztaty tańca wajnachskiego,
- warsztaty teatralne,
- plastyczne,
- muzyczne,
- rękodzielnicze i zajęcia sportowe.
W "Sintarze" odbywają się imprezy kulturalne oraz organizowane są wycieczki o charakterze edukacyjnym. Centrum powstało w ramach Fundacji Inna Przestrzeń i Instytutu Kultury Narodów Kaukazu.
Meczet
woj. mazowieckie
W specjalnie zaadaptowanej willi. Przyjść tutaj mogą nie tylko muzułmanie - mile widziani są również ci, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o islamie. Do wnętrza można wejść i zobaczyć, jak wygląda muzułmański dom modlitwy oraz otrzymać odpowiedzi na pytania o islam. Nabożeństwa odbywają się co piątek o godzinie 12. Wchodząc do meczetu, należy pamiętać o zdjęciu butów. Kobiety powinny być ubrane skromnie.
Kościół Anglikański w Polsce
woj. mazowieckie
Klubo-Kawiarnia Mandala
woj. mazowieckie
tel. 22 891 06 19
W menu będziemy mieli do wyboru także dania z Tajlandii i Indii, także w wersji wegańskiej. Każdy kto ma ochotę zorganizować przyjęcie w orientalnym smaku może liczyć na profesjonalne wsparcie klubo-kawiarni, która oferuje także catering oraz obsługę barmańską i oprawę muzyczną.
Klub Zakręt
(okolice pl. Teatralnego)
woj. mazowieckie
Klub zakręt to idealne miejsca dla głodnych i szukających taniego i dobrego jedzenia ale także dla tych, którzy głodni są także domowej atmosfery i niezobowiązującego wystroju wnętrz.
Zakręt to bardzo niepozorne miejsce, prowadzone przez sympatyczną Panią Marzenę, która serwuje najlepsze pielmieni w całym mieście, warto tam zajrzeć aby skosztować chociażby zupy, którą można się nacieszyć już za 2 zł. Często stołują się tutaj cudzoziemcy.
Kafefajka
ul. Nowy Świat 26/28 paw.20 i paw. 1
woj. mazowieckie
niedziela od 15:00
ul. Nowy Świat
pon-czw- od 12:00 - 4:00
pt - sob od 12:00 - 6:00
niedz- od 14:00 ? 4:00
Dostaniemy tutaj fajkę wodną przyrządzaną na wodzie, mleku, a nawet winie. Ulubionym smakiem stałych bywalców jest cynamonowa ?Smyrna?. Wystrój wnętrza sprawia, że poczujemy się tutaj o krok bliżej Bliskiego Wschodu.
Galeria Bardzo Biała - galeria sztuki współczesnej
woj. mazowieckie
To Galeria Sztuki Współczesnej, miejsce przeznaczone dla osób zainteresowanych sztuką, stworzone przez Fundację Polsko ? Ormiańską i znajdujące się w siedzibie tej organizacji. Z przestrzeni korzystają artyści zainteresowani indywidualna formą wyrazu.
Dom Ukraiński
Odbywają się tu różnorodne wydarzenia kulturalne. Na razie Dom Ukraiński jest otwarty w każdy weekend. W ciągu tygodnia tylko wtedy, kiedy są zaplanowane konkretne wydarzenia.
W weekendy działa tu także klub dla dzieciaków - Rękawiczka, głównym celem klubiku jest integracja dzieci i rodziców, zapoznanie ich z ukraińskimi kulturą i językiem.
W każdą niedziele działa tu także Klub Ukraińskich Kobiet, który m.in. prowadzi swój własny chór - Kalyna.
Dom Spotkań z Historią
http://www.dsh.waw.pl
tel. 22 255 05 05
tel. 22 255 05 00
Tutaj odbywają się spotkania, pokazy filmowe, poświęcone m.in. wielokulturowym obliczom Warszawy.
Dojazd do DSH
(przystanek Hotel Bristol)
autobusami: 116, 222, 178, 180, 195
Cerkiew Świętej Trójcy
W czasie Powstania Warszawskiego została całkowicie zniszczona. W trakcie powojennej odbudowy zlikwidowano wszelkie ślady świadczące o sakralnym przeznaczeniu budynku. Wierni odzyskali swoją cerkiew dopiero w 2002 r.
Cerkiew pod wezwaniem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy
woj. mazowieckie
Początkowo świątynia zajmowała znacznie większą powierzchnię, w roku 1951 powstało tutaj także Prawosławne Seminarium Duchowne. W Cerkwi znajduje się cząstka relikwii zakonnika, świętego prawosławnego Hioba Poczajowskiego.
Cerkiew pod wezwaniem św. Jana Klimaka
Świątynia mieści się na wolskim cmentarzu prawosławnym według projektu Władimira Pokrowskiego. Świątynia wzorowana jest na cerkwiach rostowskich z XVI i XVII wieku. Wokół kopuły znajdują się ornamenty w stylu staroruskim.
Cerkiew ojców Bazylianów pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy i Świętego Józefata
Po drugiej wojnie światowej, świątynia w Warszawie była jedynym legalnie istniejącym klasztorem bazyliańskim w całej Europie Środkowo - Wschodniej. Dziś warszawska parafia liczy ok. 800 członków.
Cerkiew Metropolitalna Św. Marii Magdaleny
http://katedra.org.pl/
poniedziałek-piątek, 9.00 ? Św. Liturgia
poniedziałek, środa, czwartek, 17.00 ? Jutrznia
wtorek, 17.00 ? Wieczernia i Akatyst do Św. Męczennika Młodzieńca Gabriela
piątek, 17.00 ? Akatyst do św. Serafima Sarowskiego
sobota, 17.00 ? Całonocne Czuwanie
Niedziela:
7.30 ? Św. Liturgia (boczny ołtarz św. Hioba ? nowy styl)
8.30 ? Św. Liturgia (dolna cerkiew ? stary styl; po tej Liturgii są prowadzone lekcje religii)
10.00 ? Św. Liturgia (górna cerkiew ? nowy styl)
17.00 ? Wieczernia i Akatyst
tel. /22/ 619 84 67
Cerkiew została wybudowana w 1867 roku na prośbę ludności prawosławnej zamieszkującej praską część miasta. Najbliższa cerkiew znajdowała się wówczas na Podwalu (okolice Zamku Królewskiego), co wobec braku dogodnego połączenia, stanowiło długą wędrówkę dla wiernych.
Centrum Wielokulturowe
Pierwsza tego typu inicjatywa, dzięki, której stworzono wyjątkową przestrzeń, gdzie możliwe jest podejmowanie działań w zakresie aktywizacji, edukacji, informacji, promocji kultury czy badań nad migracjami i wielokulturowością.
W Centrum Wielokulturowym dostępny jest szeroki program wsparcia i aktywizacji cudzoziemców mieszkających w Warszawie, integracji między mieszkańcami miasta i migrantami, edukacji antydyskryminacyjnej, przeciwdziałania ksenofobii i rasizmowi.
Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu
tel. 501708007
Tutaj odbywają się zajęcia tańca indyjskiego bharatanatyam, bollywood oraz chhau, jogi, oraz języków wschodnich hindi, urdu oraz jednego z najstarszych języków indoeuropejskich sanskrytu. Tutaj także można spróbować gry w indyjski bilard ? carrom, który łączy bilard, snooker i kapsle.
Centrum Kultur Świata
woj. mazowieckie
tel. 600 995 122
Jednym z założycieli jest Kuba Pogorzelski, perkusista oraz twórca pierwszej szkoły gry na bębnach ?Strefa Rytmu?. Tutaj można nauczyć tańczyć się w stylu indyjskim czy np. z wachlarzami bojowymi.
Biblioteka wielokulturowa na Pradze Medioteka Szwajcarska
13.00 - 19.00
wtorek, czwartek:
10.00 ? 16.00
tel. (22) 671-04-51
Biblioteka posiada książki ze zbiorów m.in. z British Council oraz podarowane przez ambasady Szwajcarii i Chorwacji. Placówka co roku włącza się w organizację Europejskiego Dnia Języków.
Bazar na Bakalarskiej

Wśród straganów można spotkać jednak także kupców z Ukrainy, Indii, czy krajów afrykańskich. Najlepiej odwiedzić targowisko w weekendy - wtedy otwarta jest największa liczba stoisk i najpełniej poczujemy atmosferę tego miejsca. Na Bakalarskiej możemy kupić odzież, obuwie, galanterię, artykuły spożywcze, przemysłowe, kosmetyki i zabawki. Poczujemy tutaj klimat dawnego Jarmarku Europa na Stadionie Dziesięciolecia.
JCC Warszawa - Centrum Społeczności Żydowskiej
woj. mazowieckie
tel. 22 652 17 54
Organizowane są tutaj zajęcia dla dzieci oraz wykłady i spotkania dla dorosłych, poprzez które w ciekawy sposób można poznać kulturę żydowską. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez globalną fundację Joint Distribution Committee (JDC). JCC przeznaczone jest dla wszystkich osób pochodzenia żydowskiego, ich rodzin i bliskich a także nieżydowskich przyjaciół zainteresowanych kulturą naszego narodu.