Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 2 0

Kultura w Warszawie

w Warszawie jest bardzo szeroka oferta kulturalna, każdego dnia odbywa się tu  wiele wydarzeń; pokazy filmowe, wystawy, dyskusje, przedstawienia teatralne i koncerty. Działają tu również aktywnie organizacje pozarządowe, miejskie i państwowe instytucje kulturalne, a także kluby, kawiarnie i muzea.

Warto zaznaczyć, że w stolicy Polski jest wiele przestrzeni na angażowanie się w działania organizacji działających na rzecz promocji różnych kultur. Włączając się w takie inicjatywy tym samym przyłączamy się do wzbogacania kulturalnej oferty Warszawy. Można także działać w ramach innych organizacji, które często ogłaszają się, że szukają współpracowników lub wolontariuszy. Takie ogłoszenia można odnaleźć w serwisie www.ngo.pl.

Organizacje pozarządowe

Organizacje pozarządowe organizują szereg działań kulturalno artystycznych otwartych dla wszystkich warszawiaków. Można wziąć udział np. w: warsztatach teatralnych lub dziennikarskich (Strefa WolnoSłowa), projektach związanych ze sztuką w przestrzeni publicznej czy designem (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”), spotkaniach integracyjnych (Fundacja Rozwoju “Oprócz Granic” - wspólne czytanie i gotowanie, Fundacja dla Somalii - spotkania i warsztaty z cyklu Warszawski Tygiel Rodzinny).

Organizacje założone przez migrantów

W stolicy działa wiele organizacji założonych przez cudzoziemców, działających w celach społeczno-kulturalnych do których można dołączyć. Można także założyć własną organizację. Jak to zrobić i z jakimi obowiązkami się to wiąże można przeczytać w poradnikach na stronie ngo.pl. Wybrane organizacje różnych społeczności kulturowych obecnych w stalicy umieściliśmy na mapie.

Jedną z warszawskich organizacji jest Fundacja “Afryka Inaczej” realizująca projekty kulturalno-artystyczne na rzecz promocji kultur afrykańskich, przy niej powstał również Komitet Rzecznikowski Afrykańskiej Społeczności w Polsce (www.fundacja.afryka.org, tel. 883 348 287).

Organizacje współpracujące z cudzoziemcami, przez nich założone lub ich wspierające mogą starać się o dofinansowanie swoich projektów. Aby dowiedzieć się więcej warto uczestniczyć w Komisji Dialogu Społecznego przy Urzędzie m.st. Warszawy: Komisja dialogu.

Większość organizacji i wydarzeń związanych z wielokulturowością w Warszawie odnajdziesz na stronie: Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur

Kino i Teatr

W Warszawie działa wiele kin prezentujących  najnowsze produkcje, warto jednak wybierać mniejsze kina studyjne, w których bilety są tańsze, a oferta bardziej ambitna (np. Kino Lab, Kino Luna, Kino Świt).

Jesień i zima obfitują w festiwale filmowe, warto zwrócić uwagę na grudniowy festiwal Watch Docs (www.watchdocs.pl) w ramach którego odbywają się pokazy filmów dokumentalnych z całego świata, koncerty, warsztaty, wystawy i debaty - wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

Bilety do teatrów są znacznie droższe, jednak warto wiedzieć, że w każdym teatrze dostępne są “wejściówki” - najtańsze bilety, które nie gwarantują nam numerowanego miejsca, możemy wtedy usiąść na wolnym miejscu wskazanym przez obsługę tuż przed rozpoczęciem spektaklu lub w specjalnie wydzielonym sektorze. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (Plac Teatralny 1, dojazd z Centrum: każdym tramwajem do przystanku Plac Bankowy następnie pieszo ul. Senatorską) najtańsze bilety na najwyższym trzecim balkonie kosztują około 25 zł, w zależności od spektaklu - warto prosić o miejsca na trzecim balkonie jak najbardziej na wprost sceny. Warszawskie muzea oferują bezpłatny wstęp raz w tygodniu  (listę muzeów możesz odnaleźć przy mapce). Co roku w maju organizowana jest Noc Muzeów - muzea, galerie, instytucje sztuki i kultury oferują do godzin nocnych bezpłatne atrakcje.

Kultura ile to kosztuje?

Średnia cena biletu do kina to 15-18 zł
Bilety do teatru – 30-90 zł
Bilet do muzeum  - 5-15 zł

Domy Kultury

Jeżeli zastanawiasz się nad zapisaniem siebie lub swojego dziecka na dodatkowe płatne zajęcia artystyczne, taneczne lub sportowe, przejrzyj oferty Domów Kultury, które posiadają swoje siedziby w każdej dzielnicy a zajęcia prowadzone są na wysokim poziomie w cenach znacznie niższych niż w prywatnych firmach.

Informacje:

Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur:  www.kontynent.waw.pl
Warszawskie Centrum Wielokulturowe: www.cw.org.pl
Kulturalna Warszawa: www.kulturalna.warszawa.pl
Kulturalnie.waw.pl: koncerty, imprezy, wydarzenia w Warszawie: www.kulturalnie.waw.pl

Informacje o bezpłatnych wydarzeniach można znaleźć w serwisach:
Warszawa za darmo: www.warszawazadarmo.pl
Warszawa za zero: www.warszawazazero.pl

Strefa Wolnosłowa

ul. Goławicka 4/40,03-550 Warszawa (adres tylko do korespondencji)


woj. mazowieckie
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 600 660 364
Ośrodek artystycznych projektów angażujących uchodźców i imigrantów mieszkających w Polsce.
Czytaj dalej >widok szczegółowy >

Jednym z przykładów działań organizacji jest ?Azyl Warszawa? - projekt teatralny tworzony z udziałem cudzoziemców mieszkających w stolicy. Organizacja co roku bierze udział w festiwalu Transeuropa ? wydarzeniu promującym dialog międzykulturowe i wartości demokratyczne i odbywającym się jednocześnie w czternastu miastach europejskich.

Stowarzyszenie Praktyków Kultury

Działdowska 12/24
01-184 Warszawa

UWAGA! w tym miejscu stowarzyszenie nie prowadzi żadnych działań. Podany adres służy wyłącznie korespondencji.
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 693 432 745
Przestrzeń, gdzie spotykają się artyści - migranci oraz uchodźcy
Czytaj dalej >widok szczegółowy >


Organizacja realizująca projekty artystyczne i z dziedziny animacji kultury, których uczestnikami są uchodźcy, mniejszości etniczne i migranci mieszkający w Polsce.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

ul. Mordechaja Anielewicza 6woj. mazowieckie
http://www.polin.pl/pl

godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek, niedziela 10:00-18:00
ostatnie wejście na wystawę stałą 16:30
sobota 10:00-20:00
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 22 47 10 301
Centrum edukacji i kultury, platforma dialogu społecznego, miejsce odbywania się wielu warsztatów i spotkań.
Czytaj dalej >widok szczegółowy >

Muzeum Historii Żydów Polskich jest inicjatywą Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i stanowi nowoczesną, multimedialną prezentację tysiąca lat wspólnych historycznych doświadczeń Żydów i Polaków, od średniowiecza po czasy współczesne. Jest także centrum przywracającym wiedzę o bogactwie kultury polskich Żydów oraz znaczeniu ich dorobku i tradycji dla współczesnego świata.Fundacja Ternopilska

96-300 Żyrardów
ul. Narutowicza 32/6
woj. mazowieckie
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. + 48 (46) 854 80 15
fax + 48 (46) 854 80 15
Fundacja zrzesza ukraińskich migrantów i działa na rzecz ich praw i promocji kultury ukraińskiej w Polsce.
Czytaj dalej >widok szczegółowy >

Fundacja oferuje tłumaczenia także przysięgłe,  lektoraty języka ukraińskiego i rosyjskiego prowadzi infolinie oraz punkty konsultacyjne dla migrantów.
Konsultacje telefoniczne udzielają:
?    Marija Jakubowycz - (+48) 502 979 088
?    Andrij Kornijczuk ? (+48) 788 162 528
W każdy wtorek w siedzibie Fundacji Ternopilska w godzinach 10:00 ? 16:00 są prowadzone bezpłatne konsultacje stacjonarne, w kwestii spraw związanych z legalizacją pobytu poradnictwem zawodowym, studiom, kwestiach kupna mieszkania czy korzystania z usług bankowych.
Fundacja prowadzi także projekt Europejski Klub Czytelnika, mający na celu zapoznać imigrantów z krajem w którym mieszkają, organizuje Kluby Czytelnika, gdzie poprzez wspólne czytanie literatury poznają się mieszkańcy wielu narodowości. Ponadto w Bibliotece Wielokulturowej przy ul. Meissnera 5 Rumla w Dzielnicy Praga Południe w Warszawie znajduje się ok. 500  książek w języku ukraińskim  przekazanych przez Fundację.  

Fundacja Sztuki Arteria

ul. Siennicka 3
04-005 Warszawawoj. mazowieckie
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 48 880 628 585
fax 48 (22) 205 04 55
Fundacja organizuje wiele przedsięwzięć kulturalnych także włączających w działanie migrantów
Czytaj dalej >widok szczegółowy >

Jednym z projektów Fundacji Sztuki Arteria jest realizacja działań Loesje International), która wspiera przedsięwzięcia grup w innych krajach i współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi, angażuje się w inicjatywy na rzecz wolności słowa, tolerancji, kreatywności. Prowadzi szkolenia, międzynarodowe wymiany i warsztaty kreatywnego pisania tekstów.

Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki

Gwiaździsta 27 lok. 63
01-651 Warszawa


woj. mazowieckie
Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 501 318 949
Działania Fundacji obejmują przygotowanie cudzoziemców, pracowników firm międzynarodowych i ich rodzin do życia i pracy w Polsce.
Czytaj dalej >widok szczegółowy >

Organziacja prowadzi działania majace na celu  wsparcie w adaptacji dzieci i młodzieży odmiennej kulturowo w polskiej szkole; wsparcie procesów zarządzania w zespołach zróżnicowanych kulturowo; budowanie porozumienia w społecznościach lokalnych zróżnicowanych kulturowo. W swoich działaniach skupia się głównie na dzieciach - od dwóch lat prowadzi zajęcia z zakresu edukacji międzykulturowej dla przedszkolaków i uczniów warszawskich szkół.
Aktualnie Fundacje prowadzi projekt Wielokulturowa szkoła w gminie Lesznowola, projekt skierowany jest do Zespołu Szkół w Mrokowie. W ramach działań projektowych przewidziane są konsultacje kulturowe, tłumaczenie dokumentów szkolnych na język wietnamski i chiński, organizacja dodatkowych lekcji języka polskiego  dla dzieci cudzoziemskich, zatrudnienie asystentów kulturowych oraz szkolenia dla nauczycieli. W ramach projektu zostaną zorganizowane także warsztaty akulturacyjne dla uczniów cudzoziemskich, których celem jest rozwiązanie problemów społeczno-kulturowych oraz ułatwienie adaptacji kulturowej oraz Forum nauczycielskie, którego celem jest wymiana doświadczeń z zakresu pracy w wielokulturowej szkole.
Projekt potrwa do czerwca 2015

Fundacja Przypłwy Kultury

ul. Miedziana 12 lok. 46, Warszawawoj. mazowieckie
http://przyplywkultury.pl/
ul. Miedziana 12 lok. 46, Warszawa
Fundacja Przypłwy Kultury
email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 534-312-911
fax +48 534-312-911
Fundacja prowadzi projekty na rzecz promowania wielokulturowości i dialogu międzykulturowego a także edukacji filmowej.
Czytaj dalej >widok szczegółowy >

Fundacja prowadzi takie projekty jak "wielokulturowe lato w mieście" czy Festiwal Kultury Wietnamskiej.

Dom Ukraiński w Warszawie

ul. Zamenhofa 1, Warszawawoj. mazowieckie
http://www.naszwybir.pl/
Ukraiński Dom – to jest miejsce otwarte dla wszystkich Ukraińców, Polaków oraz innych chętnych do współpracy.
Czytaj dalej >widok szczegółowy >

Odbywają się w Domie różnorodne spotkania, kulturalne wydarzenia i itp. Na razie Dom Ukraiński jest otwarty w każdy weekend. W ciągu tygodnia tylko wtedy, kiedy są zaplanowane jakieś wydarzenia.

Co soboty i co niedzieli działa klub dla dzieciaków „Rękawiczka”, głównym celem klubiku jest integracja dzieci i rodziców, zapoznanie ich z ukraińskimi kulturą i językiem.

W każdą niedziele w Domie Ukraińskim zbiera się Klub Ukraińskich Kobiet, wszystkie spotkania klubu są poświecone jakimś ważnym pytaniom lub problemom.

Często są to spotkania z ekspertami z różnych dziedzin. Klub Ukraińskich Kobiet prowadzi też swój własny chór „Kalyna”. W 2015 planuje się tak, żeby Dom Ukraiński był otwarty dla gości każdego dnia.


Dom Ukraiński i fundacja „Nasz Wybór” serdecznie zapraszają do współpracy i wymiany ideami inne organizacje.


Patronem Domu Ukraińskiego jest Western Union

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamiń

Centrum Kultury Jidysz

Plac Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

woj. mazowieckie
tel. (22) 620 62 81
tel. (22) 620 70 25
Teatr wystawiający sztuki w jidysz i po polsku. Założony w 1950 r. jest jedynym współcześnie działającym teatrem żydowskim w Polsce.
Czytaj dalej >widok szczegółowy >

Jak głosi opowieść, już w 1836 roku próbowano stworzyć teatr żydowski. Po dwóch tygodniach występów, carskie władze zakazały działalności na scenie, gdyż w repertuarze znalazła się polska pieśń patriotyczna.

Skomentuj

Замовити інтернет для вашої квартири 120 мбс з Wi-Fi за 59 злотих 250 мбс Wi-Fi за 69 злотих 500 мбс Wi-Fi за 89 злотих виклик Люкаш Ростек Представник UPC Польща 600 950 426

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.