Jednym z przykładów działań organizacji jest ?Azyl Warszawa? - projekt teatralny tworzony z udziałem cudzoziemców mieszkających w stolicy. Organizacja co roku bierze udział w festiwalu Transeuropa ? wydarzeniu promującym dialog międzykulturowe i wartości demokratyczne i odbywającym się jednocześnie w czternastu miastach europejskich.
Kultura w Warszawie
w Warszawie jest bardzo szeroka oferta kulturalna, każdego dnia odbywa się tu wiele wydarzeń; pokazy filmowe, wystawy, dyskusje, przedstawienia teatralne i koncerty. Działają tu również aktywnie organizacje pozarządowe, miejskie i państwowe instytucje kulturalne, a także kluby, kawiarnie i muzea.
Warto zaznaczyć, że w stolicy Polski jest wiele przestrzeni na angażowanie się w działania organizacji działających na rzecz promocji różnych kultur. Włączając się w takie inicjatywy tym samym przyłączamy się do wzbogacania kulturalnej oferty Warszawy. Można także działać w ramach innych organizacji, które często ogłaszają się, że szukają współpracowników lub wolontariuszy. Takie ogłoszenia można odnaleźć w serwisie www.ngo.pl.
Organizacje pozarządowe
Organizacje pozarządowe organizują szereg działań kulturalno artystycznych otwartych dla wszystkich warszawiaków. Można wziąć udział np. w: warsztatach teatralnych lub dziennikarskich (Strefa WolnoSłowa), projektach związanych ze sztuką w przestrzeni publicznej czy designem (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”), spotkaniach integracyjnych (Fundacja Rozwoju “Oprócz Granic” - wspólne czytanie i gotowanie, Fundacja dla Somalii - spotkania i warsztaty z cyklu Warszawski Tygiel Rodzinny).
Organizacje założone przez migrantów
W stolicy działa wiele organizacji założonych przez cudzoziemców, działających w celach społeczno-kulturalnych do których można dołączyć. Można także założyć własną organizację. Jak to zrobić i z jakimi obowiązkami się to wiąże można przeczytać w poradnikach na stronie ngo.pl. Wybrane organizacje różnych społeczności kulturowych obecnych w stalicy umieściliśmy na mapie.
Jedną z warszawskich organizacji jest Fundacja “Afryka Inaczej” realizująca projekty kulturalno-artystyczne na rzecz promocji kultur afrykańskich, przy niej powstał również Komitet Rzecznikowski Afrykańskiej Społeczności w Polsce (www.fundacja.afryka.org, tel. 883 348 287).
Organizacje współpracujące z cudzoziemcami, przez nich założone lub ich wspierające mogą starać się o dofinansowanie swoich projektów. Aby dowiedzieć się więcej warto uczestniczyć w Komisji Dialogu Społecznego przy Urzędzie m.st. Warszawy: Komisja dialogu.
Większość organizacji i wydarzeń związanych z wielokulturowością w Warszawie odnajdziesz na stronie: Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur
Kino i Teatr
W Warszawie działa wiele kin prezentujących najnowsze produkcje, warto jednak wybierać mniejsze kina studyjne, w których bilety są tańsze, a oferta bardziej ambitna (np. Kino Lab, Kino Luna, Kino Świt).
Jesień i zima obfitują w festiwale filmowe, warto zwrócić uwagę na grudniowy festiwal Watch Docs (www.watchdocs.pl) w ramach którego odbywają się pokazy filmów dokumentalnych z całego świata, koncerty, warsztaty, wystawy i debaty - wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.
Bilety do teatrów są znacznie droższe, jednak warto wiedzieć, że w każdym teatrze dostępne są “wejściówki” - najtańsze bilety, które nie gwarantują nam numerowanego miejsca, możemy wtedy usiąść na wolnym miejscu wskazanym przez obsługę tuż przed rozpoczęciem spektaklu lub w specjalnie wydzielonym sektorze. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (Plac Teatralny 1, dojazd z Centrum: każdym tramwajem do przystanku Plac Bankowy następnie pieszo ul. Senatorską) najtańsze bilety na najwyższym trzecim balkonie kosztują około 25 zł, w zależności od spektaklu - warto prosić o miejsca na trzecim balkonie jak najbardziej na wprost sceny. Warszawskie muzea oferują bezpłatny wstęp raz w tygodniu (listę muzeów możesz odnaleźć przy mapce). Co roku w maju organizowana jest Noc Muzeów - muzea, galerie, instytucje sztuki i kultury oferują do godzin nocnych bezpłatne atrakcje.
Kultura ile to kosztuje?
Średnia cena biletu do kina to 15-18 zł
Bilety do teatru – 30-90 zł
Bilet do muzeum - 5-15 zł
Domy Kultury
Jeżeli zastanawiasz się nad zapisaniem siebie lub swojego dziecka na dodatkowe płatne zajęcia artystyczne, taneczne lub sportowe, przejrzyj oferty Domów Kultury, które posiadają swoje siedziby w każdej dzielnicy a zajęcia prowadzone są na wysokim poziomie w cenach znacznie niższych niż w prywatnych firmach.
Informacje:
Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur: www.kontynent.waw.pl
Warszawskie Centrum Wielokulturowe: www.cw.org.pl
Kulturalna Warszawa: www.kulturalna.warszawa.pl
Kulturalnie.waw.pl: koncerty, imprezy, wydarzenia w Warszawie: www.kulturalnie.waw.pl
Informacje o bezpłatnych wydarzeniach można znaleźć w serwisach:
Warszawa za darmo: www.warszawazadarmo.pl
Warszawa za zero: www.warszawazazero.pl
Strefa Wolnosłowa
woj. mazowieckie
tel. 600 660 364
Stowarzyszenie Praktyków Kultury
01-184 Warszawa
UWAGA! w tym miejscu stowarzyszenie nie prowadzi żadnych działań. Podany adres służy wyłącznie korespondencji.
tel. 693 432 745
Organizacja realizująca projekty artystyczne i z dziedziny animacji kultury, których uczestnikami są uchodźcy, mniejszości etniczne i migranci mieszkający w Polsce.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
http://www.polin.pl/pl
godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek, niedziela 10:00-18:00
ostatnie wejście na wystawę stałą 16:30
sobota 10:00-20:00
tel. 22 47 10 301
Muzeum Historii Żydów Polskich jest inicjatywą Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i stanowi nowoczesną, multimedialną prezentację tysiąca lat wspólnych historycznych doświadczeń Żydów i Polaków, od średniowiecza po czasy współczesne. Jest także centrum przywracającym wiedzę o bogactwie kultury polskich Żydów oraz znaczeniu ich dorobku i tradycji dla współczesnego świata.
Fundacja Ternopilska
ul. Narutowicza 32/6
woj. mazowieckie
tel. + 48 (46) 854 80 15
fax + 48 (46) 854 80 15
Fundacja oferuje tłumaczenia także przysięgłe, lektoraty języka ukraińskiego i rosyjskiego prowadzi infolinie oraz punkty konsultacyjne dla migrantów.
Konsultacje telefoniczne udzielają:
? Marija Jakubowycz - (+48) 502 979 088
? Andrij Kornijczuk ? (+48) 788 162 528
W każdy wtorek w siedzibie Fundacji Ternopilska w godzinach 10:00 ? 16:00 są prowadzone bezpłatne konsultacje stacjonarne, w kwestii spraw związanych z legalizacją pobytu poradnictwem zawodowym, studiom, kwestiach kupna mieszkania czy korzystania z usług bankowych.
Fundacja prowadzi także projekt Europejski Klub Czytelnika, mający na celu zapoznać imigrantów z krajem w którym mieszkają, organizuje Kluby Czytelnika, gdzie poprzez wspólne czytanie literatury poznają się mieszkańcy wielu narodowości. Ponadto w Bibliotece Wielokulturowej przy ul. Meissnera 5 Rumla w Dzielnicy Praga Południe w Warszawie znajduje się ok. 500 książek w języku ukraińskim przekazanych przez Fundację.
Fundacja Sztuki Arteria
04-005 Warszawa
woj. mazowieckie
tel. 48 880 628 585
fax 48 (22) 205 04 55
Jednym z projektów Fundacji Sztuki Arteria jest realizacja działań Loesje International), która wspiera przedsięwzięcia grup w innych krajach i współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi, angażuje się w inicjatywy na rzecz wolności słowa, tolerancji, kreatywności. Prowadzi szkolenia, międzynarodowe wymiany i warsztaty kreatywnego pisania tekstów.
Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki
01-651 Warszawa
woj. mazowieckie
tel. 501 318 949
Organziacja prowadzi działania majace na celu wsparcie w adaptacji dzieci i młodzieży odmiennej kulturowo w polskiej szkole; wsparcie procesów zarządzania w zespołach zróżnicowanych kulturowo; budowanie porozumienia w społecznościach lokalnych zróżnicowanych kulturowo. W swoich działaniach skupia się głównie na dzieciach - od dwóch lat prowadzi zajęcia z zakresu edukacji międzykulturowej dla przedszkolaków i uczniów warszawskich szkół.
Aktualnie Fundacje prowadzi projekt Wielokulturowa szkoła w gminie Lesznowola, projekt skierowany jest do Zespołu Szkół w Mrokowie. W ramach działań projektowych przewidziane są konsultacje kulturowe, tłumaczenie dokumentów szkolnych na język wietnamski i chiński, organizacja dodatkowych lekcji języka polskiego dla dzieci cudzoziemskich, zatrudnienie asystentów kulturowych oraz szkolenia dla nauczycieli. W ramach projektu zostaną zorganizowane także warsztaty akulturacyjne dla uczniów cudzoziemskich, których celem jest rozwiązanie problemów społeczno-kulturowych oraz ułatwienie adaptacji kulturowej oraz Forum nauczycielskie, którego celem jest wymiana doświadczeń z zakresu pracy w wielokulturowej szkole.
Projekt potrwa do czerwca 2015
Fundacja Przypłwy Kultury
http://przyplywkultury.pl/
tel. +48 534-312-911
fax +48 534-312-911
Fundacja prowadzi takie projekty jak "wielokulturowe lato w mieście" czy Festiwal Kultury Wietnamskiej.
Dom Ukraiński w Warszawie
http://www.naszwybir.pl/
Odbywają się w Domie różnorodne spotkania, kulturalne wydarzenia i itp. Na razie Dom Ukraiński jest otwarty w każdy weekend. W ciągu tygodnia tylko wtedy, kiedy są zaplanowane jakieś wydarzenia.
Co soboty i co niedzieli działa klub dla dzieciaków „Rękawiczka”, głównym celem klubiku jest integracja dzieci i rodziców, zapoznanie ich z ukraińskimi kulturą i językiem.
W każdą niedziele w Domie Ukraińskim zbiera się Klub Ukraińskich Kobiet, wszystkie spotkania klubu są poświecone jakimś ważnym pytaniom lub problemom.
Często są to spotkania z ekspertami z różnych dziedzin. Klub Ukraińskich Kobiet prowadzi też swój własny chór „Kalyna”. W 2015 planuje się tak, żeby Dom Ukraiński był otwarty dla gości każdego dnia.
Dom Ukraiński i fundacja „Nasz Wybór” serdecznie zapraszają do współpracy i wymiany ideami inne organizacje.
Patronem Domu Ukraińskiego jest Western Union
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamiń
Plac Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa
woj. mazowieckie
tel. (22) 620 70 25
Jak głosi opowieść, już w 1836 roku próbowano stworzyć teatr żydowski. Po dwóch tygodniach występów, carskie władze zakazały działalności na scenie, gdyż w repertuarze znalazła się polska pieśń patriotyczna.