Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Stolica dla dzieci

W Warszawie nie brakuje atrakcji dla dzieci. Do popularnych miejsc zabaw na świeżym powietrzu należą ogrody jordanowskie – ogrodzone parki, gdzie znajduje się wiele rodzajów huśtawek, drabinek, boisk i innych atrakcji dla młodszych i starszych. Najpopularniejsze ogrody to ten przy ulicy Odyńca 6 i przy Wawelskiej 3, ale wydzielone części dla dzieci są też na przykład na Polach Mokotowskich i w Parku Ujazdowskim. Jeśli mamy więcej czasu warto odwiedzić ogród botaniczny w Powsinie – odkrywanie nietypowych gatunków roślin będzie z pewnością nie lada przygodą dla naszego dziecka. Informacje szczegółowe o biletach wstępu i godzinach otwarcia ogrodu Powsinie znajdziemy na stronie: www.ogrod-powsin.pl/#info

W sezonie letnim możemy wybrać się z dziećmi na jedną z plaż miejskich zlokalizowanych na prawym, praskim brzegu Wisły (plaża przy Płycie Desantu na wysokości ulicy Solec, poniatowska niedaleko Stadionu Narodowego oraz saska przy ul. Wał Miedzeszyński, na wysokości ul. Krynicznej). Na plażach znajdują się bezpłatne leżaki, boiska do gry w piłkę plażową i miejsce na grillowanie. Ciekawym pomysłem na letni wieczór dla dorosłych i dzieci jest piątkowy lub sobotni pokaz „Światło i dźwięk” w Multimedialnym Parku Fontann. Laserowo-muzyczno-wodne widowisko cieszy się dużym zainteresowaniem. Sezon pokazów zaczyna się zwykle w maju i kończy we wrześniu. Warto śledzić aktualności na stronie: www.estrada.com.pl/1435_multimedialny_park_fontann

Jeśli w wakacje mamy ograniczone możliwości spędzenia wolnego czasu z dziećmi, dobrym rozwiązaniem jest tzw. „Lato w mieście”, akcja organizowana przez dzielnicowe oddziały stołecznego Urzędu Miasta. W przedsięwzięcie zaangażowane są setki placówek, gwarantujących dzieciom opiekę (tak zwane punkty dziennego pobytu), rozrywkę i dużo zajęć sportowych, od pływania po jazdę na wrotkach.

Zwiedzanie Warszawy

Zwiedzanie Warszawy nie musi być dla dzieci nudne. Warto wybrać się na spacer śladem wszystkich warszawskich Syrenek (ta na Starówce jest najbardziej znana, ale nie jedyna) albo rzeźb i płaskorzeźb przedstawiających zwierzęta (na Starówce znajdziemy je na fasadach wielu kamienic, ale są też inne, np. na Powiślu – Złota Kaczka). Podczas zwiedzania Starego Miasta warto pokonać 150 schodków prowadzących na dzwonnicę kościoła Św. Anny, skąd rozpościera się jeden z najładniejszych widoków na Starówkę oraz prawobrzeżną część Warszawy (ceny i godziny otwarcia: www.taraswidokowy.pl). Panoramę Wisły zobaczmy także z tarasu widokowego na Gnojnej Górze mieszczącej się przy u. Brzozowej. Ciekawostką jest fakt, że od średniowiecza do drugiej połowy XVIII wieku było tutaj wysypisko śmieci!

Spragnieni bardziej spektakularnych widoków, powinni wybrać się na taras znajdujący się na XXX piętrze Pałacu i Kultury i Nauki, skąd rozpościera się widok na całe miasto. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie: www.pkin.pl/PL/zwiedzanie-pkin/kasy-biletowe

Do warszawskich ciekawostek interesujących dla dzieci należy także Dom Kereta. Mieszczący się w szczelinie między blokiem przy ul. Chłodnej 22 i przedwojenną kamienicą przy ul. Żelaznej 74, ma 14 metrów kwadratowych powierzchni, w najszerszym miejscu - 122 cm, w najwęższym -72 cm, co czyni go najwęższym domem świata. Instalacja jest inicjatywą artystyczną architekta Jakuba Szczęsnego, stworzoną z dedykacją dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta, którego rodzina pochodzi z Warszawy. Wnętrze instalacji można oglądać podczas wyznaczonych dni otwartych. Więcej informacji: www.domkereta.pl

Osoby mieszkające w pobliżu Bródna, powinny wybrać się także na róg Chodeckiej i Kondratowicza, gdzie stoi drewniana wiata z afrykańskiej wioski Toguna ozdobiona rzeźbami powstała na wzór budowli malijskiego ludu Dogonów. Autorem projektu jest Paweł Althamer.

Spacer z dzieckiem może zmęczyć każdego, dlatego dobrą alternatywą może być uwielbiana przez najmłodszych przejażdżka kolejką staromiejską, której trasa rozpoczyna się i kończy na Placu Zamkowym. Podczas 30-minutowej wycieczki ulicami Starego i Nowego Miasta przewodnik opowiada o ciekawych budowlach, pomnikach i innych atrakcjach. Istnieje możliwość zamówienia przewodnika w języku obcym. Kolejka w sezonie letnim kursuje codziennie, a poza sezonem w weekendy.
Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: 22 635 23 19, lub 501 131 245.
Dodatkowo ciekawą opcją zwiedzania miasta jest przejażdżka warszawskim tramwajem promocyjnym, który kursuje od 30 maja do 29 września, zawsze w weekendy i dni świąteczne. Swoją trasę, prowadzącą przez centrum miasta oraz jego prawobrzeżną część, rozpoczyna i kończy na Placu Narutowicza. Podczas przejażdżki można nie tylko podziwiać widoki przez okno, ale także wziąć udział w konkursach  z nagrodami, podróżach  tematycznych oraz w wybrane weekendy - posłuchać mini koncertów fortepianowych. W zabytkowych wagonikach gospodarzami-przewodnikami są członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy zawsze opowiadają ciekawe historie o stolicy. W tramwajach obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Więcej informacji na: www.tw.waw.pl.

Muzea i nie tylko

Nic nie cieszy bardziej rodzica niż połączenie rozrywki z czymś pożytecznym, a odpowiedzią na to są jedne z licznych stołecznych muzeów i centrów nauki. Największą popularnością wśród dzieci cieszy się Centrum Nauki Kopernik mieszczące się przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 20. W Centrum w ramach interaktywnych wystaw można samodzielnie przeprowadzać eksperymenty. Do największych atrakcji Centrum należy planetarium „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, uczestnicy seansów odnoszą wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu, w głębi oceanu lub w środku wulkanu. Podczas jednego z seansów można się nawet cofnąć do początków życia na Ziemi. Ciekawostką Centrum Nauki Kopernik jest Elektrybałt, czyli elektroniczny poeta, który pisze wiersze na życzenie, a potem je deklamuje.
Do muzeów mogących zaciekawić najmłodszych jest z pewnością Muzeum Ewolucji PAN, gdzie mieszczą się rekonstrukcje szkieletów dinozaurów wydobytych przez polsko-mongolskich paleontologów na pustyni Gobi; Muzeum Kolejnictwa i Muzeum Archeologiczne   oraz Muzeum Fryderyka Chopina, gdzie w specjalnie przygotowanej sali podczas multimedialnej zabawy dzieci poznają osobę i twórczość kompozytora. Szczegóły na temat biletów i godzin otwarcia można znaleźć kolejno na: www.muzewol.pan.pl; www.muzeumkolejnictwa.waw.pl; www.pma.pl oraz www.chopin.museum.

Zimowe szaleństwo

Latem łatwiej o rozrywkę i zabawę dla dzieci, ale to nie znaczy, że zimą nasze pociechy będą się nudzić. W Warszawie można znaleźć wiele bezpłatnych lodowisk na świeżym powietrzu (płatne jest tylko wypożyczenie łyżew). Największą popularnością w sezonie 2013/2014 cieszyła się tafla na Starym Mieście (do tej pory warszawiacy bawili się na mieszczącym się przy Pałacu Kultury lodowisku, ale jest ono obecnie remontowane). Bezpłatnych lodowisk nie brakuje także poza centrum - znajdziemy je na Bemowie, Woli, Bielanach czy w Ursusie. Ciekawą ofertę na zimę, ale nie tylko, ma całoroczny stok narciarski „Szczęśliwice”. Położony w dzielnicy Ochota stok to dobra alternatywa dla zimowego wyjazdu w góry.  


 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.