Punkt Info dla Migrantów

Centrum Wielokulturowe w Warszawie
ul. Jagiellońska 54
(wejście od Pl. Hallera)

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr tel.: 048 666 600 566

Kalendarz wydarzeń
Pełny kalendarz >
Kontynent Warszawa. Warszawa Wielu Kultur
Dodał: |
Aktualizacja: |

Przestępstwa na tle rasowym

Przestępstwem podlegającym karze jest przemoc, groźba, znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej wobec innych ludzi z powodu ich przynależności narodowościowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub bezwyznaniowości. 

Mogą to być np. rasistowskie obelgi, grożenie pobiciem, zniszczenie cudzej własności, ale też np. oplucie. Jeśli jesteśmy świadkami albo ofiarami takich zachowań, powinniśmy bezwzględnie zgłosić je na policję lub do prokuratury. Policja i prokurator nie mogą odmówić przyjęcia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Można je złożyć ustnie lub pisemnie. Pokrzywdzony, składając zawiadomienie, warto, aby poinformował o sprawie jakąś instytucję np. Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.

Organizacje, które zajmują się dokumentowaniem przejawów rasizmu i ksenofobii:

Helsińska Fundacja Praw człowieka
www.hfhr.pl
tel. (22) 556 44 40

Stowarzyszenie Nigdy Więcej
www.nigdywiecej.org
tel. 601 360 835

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita
www.otwarta.org
tel. (22) 828 11 21

Pozostałe kontakty interwencyjne i kryzysowe:

Warszawska Niebieska Linia
tel. (22) 668 70 00 - dla wszystkich ofiar i świadków przestępstwa, przemocy,
a zwłaszcza przemocy w rodzinie
Linia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 - 18.00.

Instytut Psychologii Zdrowia
tel. 116 123 - telefon dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady psychologicznej, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym oraz osób niepełnoprawnych. Numer jest bezpłatny.
czynny codziennie w godz. 14.00 – 22.00

Centrum Praw Kobiet
tel. (22) 621 35 37 - telefon zaufania
dyżur psychologa: od poniedziałku do piątku, oprócz czwartków w godz.
10.00-16.00
dyżur prawny: czwartki w godz. 10.00-16.00

Komitet Ochrony Praw Dziecka
tel. (22) 745 06 01 - telefon interwencyjny

La Strada
Fundacja przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu
tel. (22) 628 99 99 - telefon zaufania
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
Baza danych osób zaginionych.
Całodobowa linia wsparcia: 801 24 70 70 lub (22) 654 70 70.
Telefon w sprawie zaginionego dziecka czynny całodobowo: 116 000

Uwaga: Na stronie Komendy Stołecznej znajduje się lista ośrodków interwencji kryzysowej i wsparcia m.in. dla dzieci i matek z dziećmi zagrożonych przemocą:
www.policja.waw.pl/portal/pl/100/16260/Pomoc_ofiarom_przestepst.html

Skomentuj

Aktualności
Archiwum

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.